Sıfır Faizli Kredi Verenler

Sıfır Faizli Kredi Verenler

Evet ülkemizde faizsiz kredi veren bankalar ve kuruluşlar vardır. Bireysel ve ticari olarak verilen faizsiz krediler belli vadeler ve kâr payı karşılığında verilmektedir. Birde devletin KOBİ’lere destek olmak amacıyla verdiği hibe ve faizsiz krediler vardır.  KOSGEB, İŞKUR, Esnaf Kefalet Kooperatifleri, TOBB, vb. kuruluşlar faizsiz ve hibe krediler vermekteler.

Ben faize bulaşmak istemiyorum inancım gereği faiz almak veya ödemek istemiyorum diyenler vardır. Bu gibi bireylere hizmet vermek amacıyla kurulmuş olan bankalar İslami finansal esaslar çerçevesinde bireysel ve ticari müşterilerine faizsiz kredi vermekteler.

Peki bu bankalar ya da kuruluşlar nasıl çalışırlar nasıl kredi verirler genel amaçları nedir.

Öncelikle bu konu ile ilgili Bazı terimleri açıklayalım.

Faiz: finans kuruluşların müşterilerine verdikleri kredilerin, finansmanların, hizmetlerin, işletilmesi ve kullanılması için verilmiş olan finansmanın müşteri tarafından harcanmasından, kullanılmasından dolayı alınan kar olarak adlandırabiliriz.

Kar Payı: bir şirketin, işletmenin hizmet ve satışlarından elde etiği toplam tutardan her türlü gider ve zararların, maliyetin düşüldükten sonar elde kalan paranın bireye ve ortaklara düşen paydır.

Faizli Kredi: bankaların müşterilerine verdiği ödünç paraya karşılık belli oranlarda hesaplana para olarak tanımlayabiliriz.

Faizsiz Kredi: bankaların ve bazı kuruluşların verdikleri paranın sadece çeşitli giderleri alınmak kaydıyla faiz ödemesi olmaksızın belli vadelerde geri alınan paradır.

Diğer bir şekli ise; katılım bankaları tarafından uygulanan faizsiz bankacılık usullerine göre müşteri adına malı satın alıp üzerine kâr payı konularak müşteriye belli vadelerle verilen kredilerdir.

“Sıfır Faizli Kredi Verenler” yazımızı biraz daha detaylı anlatalım:

Bu Konuda Katılım Bankalarından Biraz Bahsedelim,

Ziraat Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası gibi bankalar İslami finans hukuk şartlarına ve bankalar birliğine bağlı olarak faizsiz kredi vermekteler.

Temel Çalışma esasları: müşteri adına mal ve hizmeti satın alıp, üzerine kâr payını koyarak müşteriye sunmalarıdır.

Örnek olarak bir ev alacaksınız ve katılım bankasına başvuruda bulundunuz ve gerekli şartları sağladınız. Banka uzman elamanları sizin adınıza beğendiğiniz evi parasını ödeyerek alıyor. Üzerine kâr payını koyarak size uygun vadelerde finansman sağlıyorlar. Taşıt kredisi, bireysel krediler ticari krediler hizmetler hep aynı sistemle çalışıyor. Sizde evinizi arabanızı faizsiz olarak alındığından tercihiniz açısından rahat rahat kullanıyorsunuz.

Bazı zamanlar otomobil satıcıları ve konut satıcıları da 36 ay faizsiz, 18 ay ve 24 ay faizsiz olarak kredi vererek ürün satışları olmaktadır.

Bazı katılım bankası olmayan finans kuruluşları ve bankalarda bireysel ya da ticari kredilerini hizmetlerini faizsiz olarak verebiliyorlar

Bunların dışında TOBB, Esnaf Kefalet Kooperatifleri, Tarım Kredi Kooperatifleri, İŞKUR, KOSGEB gibi kuruluşlarda hibe ve faizsiz kredi vermekteler.

Bir önceki yazımız olan Kuveyt Türk Konut Hesabı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir