Kripto Para Nedir Nasıl Alınır

Kripto Para Nedir Nasıl Alınır

Kripto Para: hiçbir devlete, merkez bankasına, herhangi bir otoriteye bağlı olmayan sanal paradır.

Fiziki özelliği yoktur. İnternet üzerinden alınır satılır, döviz ve TL olarak takas yapılabilir. Bazı büyük alışveriş sitelerinde alışveriş yapabilirsiniz. Şimdilik Vergisi yoktur.

Genel olarak, piyasada Dijital Para, Coin Sistemleri, Sanal Para Ve Elektronik Para olarak adlandırılırlar.

Yanımızda taşımadığımız cüzdan içerisindeki rakamlardan oluşur. Tarihte ilk kullanılan kripto para Bitcoin olarak bilinmektedir. Kurucusunun Satoshi  Nakamoto olduğu söylense de kesinlik kazanmamış bir söylentidir. Halen kurucusu belli değildir.

Kripto paralar arz ve talep oranlarına göre değer kazanmaktadırlar. Üretimin azlığı, kullanım alanının geniş olması sanal paraların değer kazanmasına yol açmıştır.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir.

Kripto paralar sınırlı sayıda üretilirler.

Mining, yani teknolojik madencilik (kripto para madenciliği) anlamında üretilir. Ama bildiğimiz madencilik üretimiyle hiçbir alakası yoktur. Kripto para yazılımına sahip donanımlı bilgisayarlarda internet üzerinden üretimi gerçekleştirilir.

Her bir kripto para üretilirken bilgisayara belli bir yük biner. Bu yük yazılım tarafından algılanır. Algoritması düzenlenirken ilk kodları ve son kodları düzenlenir. İşte bundan dolayı sınırlı sayıda üretilirler.

Bir örnekle açıklarsan bankalardan veya ATM’lerden para havale ettiğinizde para bankadan alınıp başka yere taşınmaz, Fiziksel bir transfer gerçekleşmez. Dijital olarak rakamlar başka yere internet üzerinden gönderilir. Kripto paraların mantığı da yaklaşık budur.

Sanal, kripto paralar: Bitcoin, Bitcoin cash, ethereum , litecoin, IOTA, Rıple, NEO, Eos, Monere gibi 150 adete yakın elektronik paralar vardır.

Kripto Paraları Nasıl Satın Alabilirim

Öncelikle iyi düşünerek az miktarlarda yatırım yapmanız sizin için iyi olur, kaybeder, çalınır yada yanlış yere transfer ve şifre unutma gibi risklerde sanal paralara yatırdığınız miktarda para kaybedersiniz bundan dolayı ilk başlayanlardın az miktarda yatırım yapmaları gerekir.

Ülkemizde henüz bir yasayla düzenlenmemiş olsa da, alım satım işlemleri yaygınlaşmıştır.

Kripto, elektronik para alımı yapabilmeniz için bu konuda hizmet veren internet şirketlerine üye olarak, kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlik doğrulaması için nüfus cüzdanı istenir.

Bitcoin, ethereum gibi para birimlerinden satın almak isterseniz öncelikle sanal bir cüzdan (crypto walet) satın almanız gerekir. Alacağınız sanal paralar bu dijital cüzdanda saklanır. Farklı bir şifresi vardır. Ve bu şifreyi kaybetmemelisiniz. Eğer şifreyi kaybederseniz bir daha şifre çıkartamazsınız. Şifreleriniz başka yerlerde de saklamalısınız. Ve birde yedek cüzdan satın almanız faydalı olur. İnternet ortamından hesabınızdan veya kredi kartıyla kripto para alabilirsiniz.

Ben internet ortamına güvenmiyorum diyenler ise sosyal sitelerde gruplara üye olarak orada tanışacağınız kripto para alıp satabilen kişilerden tedarik edebilir bilgi ve tecrübe elde edebilirsiniz.

Bilgi amaçlıdır.

Bir önceki yazımız olan Akbank Pos Cihazı Nasıl Alırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir