Garanti Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Gecikmesi Nedir?

Garanti Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Gecikmesi Nedir?

Garanti Bankası’nın kredi kartları olarak Bonus American, Business, Gold, Platinium ve Flexi kart olmak üzere çeşitli türleri vardır. Her birimiz kredi kartı kullanmaktayız ve zaman zaman da bu harcamalarımızı geri ödemede zorluklar yaşayabilmekteyiz. Uzun süre ödenmediği durumlarda temerrüde düşmek ve sonrasında ise mallarınıza haciz gelmesine kadar uzanan kötü şeyler yaşanması da mümkün. Ayrıca bu şekilde geri ödememe durumunda kredi notu da düşürülmektedir ve bankadan kredi almak konusunda zorluk yaşanmaktadır. İşte bu durumlara düşmemek için banka ile görüşerek kredi kartı borç erteleme, yapılandırma ve taksitlendirme gibi yolların kullanılması kişi için seçilecek iyi bir yol olacaktır.

Kredi kartınızla çok harcama yaptıysanız öncelikle kredi kartı borç erteleme işlemi yapabilmeniz mümkündür. Bunu Garanti Bankası internet şubesi aracılığıyla, 444 0 333 Alo Garanti’yi arayarak ya da Garanti Bankası şubesi ile görüşerek yapabilmek mümkündür. Borcunuzun son ödeme tarihine kadar minimum ödeme tutarını yatırdıysanız geri kalanı için erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz ve kalan borcunuz bir sonraki ekstreye yansıtılmak üzere ertelenir.

Eğer erteleme işlemleri yaptığınız halde hala borcunuz ödenecek durumda değilse ve ödeyemiyorsanız 444 0 333 Alo Garanti veya banka şubesindeki müşteri temsilcisi aracılığıyla Garanti Bankası kredi kartı borcu yapılandırma işlemi talep edebilirsiniz. Bu konuda müşteri temsilcisi sizi yönlendirecek ve uygun bir ödeme planıyla ödemenizi planlayarak borçtan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu konuyla hükümet de ilgilenmekte ve ülkede artan banka borçlarından vatandaşın kolay bir şekilde kurtulması için çalışmalar, düzenlemeler yapılmaktadır. 27 Eylül 2016 tarihinde BDDK tarafından yürürlüğe koyulan bir yönetmelikle yapılan düzenlemeye göre kredi kartı borçları 72 aya kadar taksitlendirilebilmektedir. Bu imkanlar varken borçların banka ile görüşülerek yapılandırılması tavsiye edilir.

Peki, yapılandırılmış borcu ödemezsek ne olur? Kredi kartı borç yapılandırma gecikmesi olduğunda banka açısından 90 günlük icra takip süresi dediğimiz süre başlamış olur. Yani ilk taksiti ödemediğiniz anda icra işlemine tabi olmazsınız ama süreci başlatmış olursunuz. Bu nedenle de ilk taksiti ödemede sıkıntı olmuşsa dahi 2 ve 3’ü ödememede sorun yaşamamaya ve ilkini de telafi etmeye dikkat etmek gerekir aksi halde bankanın avukatına sevk edilir ve icraya maruz kalabilirsiniz.

KAYNAK : https://finanskredilercom.blogspot.com/2018/06/garanti-bankas-kredi-kart-yaplandrmas.html

Bir önceki yazımız olan Garanti Esnafa Destek Paketleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir