48 Ay Sıfır Faiz Ev Kredisi Nasıl Alınır?

48 Ay Sıfır Faiz Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Bankaların ev kredisi seçenekleri sayesinde, artık ev sahibi olmak çok kolay. Azami 12 yıla varan vadelerle verilen ev kredileri, banka müşterisinin isteği doğrultusunda istenilen vade süresinde verilebiliyor. Bu vadelerden ve kredi türlerinden en çok tercih edileni ise, 48 ay sıfır faiz ev kredisi olarak biliniyor. Bu krediyi alabilmek için bankaların sunmuş olduğu birtakım şartlar mevcut.

48 Ay Vadeli Sıfır Faizli Ev Kredisi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bankalardan 48 ay faizsiz ev kredisi alabilmek için diğer kredi türlerinde olduğu gibi öncelikle kredi notu önemli bir rol oynuyor. Kredi notu 1500 ve üzerinde olan banka müşterileri bu krediyi ve hatta daha uzun vadelerle çekilecek ev kredilerini rahatlıkla alabilirler. Bu kriterin dışında, kredi çekmek isteyen banka müşterisinin düzenli bir işinin ve gelirinin olması bekleniyor. Veya kişi emekli olmuşsa bir emekli maaşına sahip olmak da kredi çekmek için olumlu bir etken olarak kabul görüyor.

48 Ay Faizsiz Ev Kredisi Almak İçin Ne Kadar Gelire Sahip Olmak Gerekiyor?

Belli bir gelire sahip olmanın dışında, ödenecek kredi taksitlerinin sahip olunan gelirle orantılı olması bekleniyor. Kredi başvurusu sırasında yapılan ufak bir hesaplama ile sahip olunan gelirin buna müsait olup olmadığı tespit edilmektedir. Örneğin, bir kimsenin 2500 TL bir geliri varsa ve kredinin taksitleri 2200 TL tutuyorsa bu durumda kişi bu krediyi alamayabilir. Veya ailesinde geliri, olan başka kimseler varsa, bu kimselerin de aldıkları ücretler hesap edilerek bu kredinin çekilmesi halinde bu ailenin bir aylık geçimini nasıl sağlayacakları hesaplanacaktır. Eğer aile geçimini rahatlıkla sağlayıp, kredi taksitlerini de ödeyebilecek ise, bu krediyi çekmeleri için herhangi bir sorun görülmeyecektir. Yüksek miktarda meblağ içeren ev kredileri genellikle bu hesaplamalar üzerine verilirler. Ayrıca bankanın gerek gördüğü hallerde, aile bireylerinden birinin bu krediye kefil olması istenebilir.

48 ay vadeli sıfır faizli ev kredisi almak için bu şartlara uygun olan kimseler, bankalara bizzat giderek veya bankaların internet siteleri aracılığıyla kredi başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sonucu en geç bir gün içinde gelmektedir.

KAYNAK : Finans Bilgileri

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir